FCSB, Liga 1

FCSB a câștigat cu 2-1 partida jucată la Pitești cu Gaz Metan și revine astfel pe locul 2 în clasamentul Ligii 1. Dennis Man a înscris un gol fabulos în prima repriză, iar Florin Tănase a majorat diferența din penalty în minutul 53.

Fortes a redus din diferență însă zece minute mai târziu, iar FCSB și-a complicat situația apoi, după ce Moruțan a fost eliminat la șapte minute de la intrarea sa pe teren.

FCSB are 36 de puncte după 17 etape, la două puncte de liderul CFR Cluj. În etapa intermediară, FCSB joacă pe terenul lui Sepsi.

LIKE și urmărește pagina de Facebook altSPORT.ro pentru a afla întotdeauna știri de ultima oră despre FCSB

„Pot să spun că gazonul s-a prezentat bine. Primul cartonaș roșu a fost un moment psihologic, iar noi am profitat. Ne bucurăm că am reușit să câștigăm. Antrenorul mi-a transmis cum a gândit și ce vrea să facă, iar eu i-am spus că voi da sută la sută indiferent de minutul în care intru pe teren. Urmează cea mai grea perioadă din acest an, cu deplasări grele.

Poate și eu am greșit că nu i-am spus cuvinte frumoase lui Coman. Și el era supărat, n-a răspuns cum trebuie. Sunt jucători tineri, care n-au experiență, trebuie să treacă prin astfel de situații. La fotbal nu se vorbește cu dumneata. Mai sunt momente când ești nervos și scapi câte o înjurătură. Așa cum a zis și Bălașa, noi ne certăm, noi ne pupăm” – a spus Lucian Filip.